Wycieczka do Wadowic

Wadowice to nie miasto w południowej Polsce. Położone jest ono na Pogórzu Śląskim w Beskidzie Małym blisko rzeki Skawy. Największą sławę temu miasto przyniósł Jan Paweł II. To właśnie tutaj znajdował się jego dom rodzinny, który dziś funkcjonuje jako muzeum. Warto wybrać się do tego miasta by zwiedzić miejsce, gdzie przed laty urodził się i spędził swoją młodość Karol Wojtyła.

Wycieczka do Wadowic to doskonały moment, żeby zobaczyć rodzinne miasto tego wyjątkowego Polaka. Wiele miejsc jest tutaj szczególnie z nim związanych. Należą do nich: kościół, w którym Jan Paweł II przyjął chrzest; oraz dom rodzinnym, w którym mieszkał przez osiemnaście lat a w którym obecnie znajduje się muzeum z nim związane.

Dom rodzinny Karola Wojtyły a dziś muzeum, zasługuję na szczególną uwagę. Muzeum jest w pełni nowoczesne i przygotowane dla współczesnego odbiorcy. Znajdziemy tu wiele interaktywnych ekspozycji. Całość zwiedza się ciekawie i nie zależnie od wieku, nie sposób się tu nudzić.

Miejsc, które są związane z Karolem Wojtyłą jest w Wadowicach wiele. Można je z łatwością odnaleźć, gdyż łączy je specjalny papieski szlak. Jest on bardzo dobrze oznakowany przez specjalne tablice. Do najważniejszych należą między innymi: pobliski kościół, obecny dom kultury czy cukiernia.

W pobliżu domu Jana Pawła II znajduje się zabytkowy kościół – Bazylika NMP. To tutaj mały Karol przyjął swoje pierwsze sakramenty czyli chrzest i pierwszą komunię świętą. Z kolei obecny Dom Kultury, to budynek, w którym kiedyś odbywały się zajęcia sportowe i teatralne. To właśnie te zajęcia przyszły papież lubił najbardziej. Do miejsc, gdzie Jan Paweł II spędzał wiele czasu należy również dzisiejsze liceum im. Marcina Wadowity, w którym kiedyś było gimnazjum. To właśnie tutaj uczył się i zdawał maturę Karol Wojtyła. Również znana wszystkim, przez papieskie kremówki, jest cukiernia Karola Hagenhuberta. Pyszne ciastka, które kiedyś wypiekano według starych receptur z Wiednia, dziś można spróbować w prawie każdej wadowickiej cukierni.