Wycieczka do Karkowa

Kraków to jedno z piękniejszych miejsc w Polsce. Jest to miasto położone w południowej części naszego kraju. Kraków jest drugim co do powierzchni i liczby mieszkańców polskim miastem. Był też drugą stolicą Polski. Jeśli chcemy doświadczyć uroku zabytkowych uliczek i atmosfery wyjątkowe miasta to właśnie wycieczka do Karkowa jest bardzo dobrym pomysłem.

Co warto zobaczyć w tym wyjątkowym mieście. Do najważniejszych atrakcji na pewno należy Wawel i wszystko co z nim związane. Warto też wybrać się do takich miejsc jak: droga królewska, dzielnica uniwersytecka, Kazimierz, Zwierzyniec czy Podgórze.

Wawel to wzgórze na Pomoście Krakowskim. Znajduje się na lewym brzegu Wisły i jest najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Krakowie. To właśnie tutaj zwiedzać możemy Zamek Królewski i Bazylikę Archikatedralną św. Stanisława i św. Wacława.

Droga Królewska to traktat przez który kiedyś przejeżdżały orszaki królewskie, poselstwa oraz kondukty pogrzebowe, które udawały się na Wawel. Na szlaku tym można podziwiać fragment obronnych murów z Bramą Floriańską i Barbakanem, Rynek Główny, Bazylikę Mariacką, Sukiennice, Kościół Franciszkanów, Pałac Biskupów, Kościół św. Andrzeja czy ulicę Kanoniczną – jedna z najstarszych ulic Krakowa.

Dzielnica Uniwersytecka to przede wszystkim Uniwersytet Jagielloński założony przez Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Jest to najstarsza uczelnia w Polsce.

Kazimierz to dawne królewskie miasto, którego częścią jest przepiękna dzielnica żydowska. Jest to miejsce, w którym panuje niezwykła atmosfera starego Karkowa.

Podgórze przez krótki czas było odrębnym miastem. To właśnie tutaj możemy zobaczyć kopiec Kraka czy przespacerować się po pięknym podgórskim parku. Również tutaj znajdziemy miejsca naznaczone śladem II Wojny Światowej i okupacji.

Zwierzyniec to kolejna owiana legendami część Karkowa. Możemy tu zobaczyć takie zabytki, jak Klasztor sióstr Norbertanek – jeden z najstarszych zakonów w Polsce, romański kościół św. Salwatora czy drewniana kapliczka św. Małgorzaty.