Wycieczka do Oświęcimia

Jeśli nie masz pomysłu na weekend, to może warto zajrzeć do Oświęcimia. Czeka tu na Ciebie wiele miejsc wartych uwagi. W wielkim skrócie, możesz się właśnie z nimi zapoznać.  

Muzeum Auschwitz – Birkenau  

Muzeum zna chyba każdy. Przynajmniej ze słyszenia. I to właśnie z tym przede wszystkim kojarzy się Oświęcim. Warto zdecydować się na zwiedzanie z przewodnikiem. Dlaczego? Ponieważ przewodnik dokładnie opowie nam o wszystkim, co działo się w obozie. Zapozna nas z poszczególnymi budynkami, historiami ich dotyczącymi. Zwiedzanie muzeum to niezwykłe przeżycie, które pokazuje nam tragedie wojenne.  To miejsce, które powinien odwiedzić każdy.  

Cmentarz żydowski 

Dodatkowo warto odwiedzić cmentarz, który pochodzi z XVIII wieku. Jest uważany za jeden z najlepiej zachowanych cmentarzy żydowskich, jeśli nie w Polsce, to przynajmniej w Małopolsce. Możemy tu zobaczyć nie tylko macewy, ale również ohele i lapidaria.  

Centrum żydowskie 

Kolejnym ciekawym punktem jest centrum żydowskie. Składa się na nie Muzeum Żydowskie wraz z synagogą Chewra Lomdei Miszrajot. Jest to jedyna zachowana synagoga, która nie została zburzona podczas wojny. Wcześniej było tu około 20 synagog. Jednak Niemcy podczas II wojny światowej zniszczyli je, za wyjątkiem właśnie tej jednej.  

Ratusz  

Bardzo ciekawym miejscem jest również budynek starego ratusza. Budowla pochodzi z XIX wieku. Obecnie budynek nie pełni już funkcji ratusza. W jego wnętrzu znajduje się muzeum, które przedstawia bogatą historię miasta.  Zwiedzanie rozpoczyna się od samego dołu, czyli od piwnic, gdzie ukazane są najstarsze dzieje miasta. Poza tym wita nas pierwsza para książęca w Oświęcimiu, czyli książę Wacław oraz księżna Eufrozyna. Część wystawy jest interaktywna, co dodatkowo może być walorem.  

W muzeum możemy również zasiąść za kierownicą zabytkowego samochodu. Dlaczego? Bo właśnie tu kiedyś produkowano samochody. Dlatego możemy wsiąść i poczuć klimat zabytkowych już dziś aut.  

Zwiedzanie Oświęcimia to nie tylko obóz koncentracyjny. Miasto posiada niezwykłą historię i chętnie pokazuje ją turystom. Może to właśnie pomoże Ci odkryć urok tego miasta?