Transport osób

Transport osób

Transport osób, czyli inaczej odpłatny przewóz osób to usługa polegająca na przemieszczeniu osoby lub osób w miejsce wcześniej ustalone, za ustaloną przez obie strony kwotę. Transport osobowy dzieli się ze względu na środowisko, w którym dany transport się odbywa :

-Transport powietrzny (lotniczy) – odbywają się za pomocą samolotów, bądź śmigłowców. Jest to najnowocześniejsza i najszybciej rozwijająca się gałąź transportu. Uważany za najbezpieczniejszy środek transportu.

-Transport wodny – to podróżowanie statkiem. Transport wodny dzieli się na trzy rodzaje: transport morski, transport śródlądowy i transport przybrzeżny. Transport morski to przewóz osób po morzach i oceanach za pomocą dużych i pojemnych statków lub promów. Transport śródlądowy to przewóz osób po rzekach, jest to mało popularny rodzaj transportu w Polsce. Transport przybrzeżny jest głownie wykorzystywany na rzekach w celach wycieczkowych.

-Transport lądowy osób, który dzielimy na dwa rodzaje : transport drogowy i transport kolejowy. Transport drogowy jest najpopularniejszą i najwygodniejszą formą transportu osób, jego największą zaletą jest możliwość podróżowania door-to-door, czyli od drzwi do drzwi. Jest jednak uważany za najniebezpieczniejszy rodzaj transportu ze względu na częstotliwość kolizji i wypadków. Transport drogowy ma najwięcej użytkowników, ponieważ dostęp do niego jest najprostszy i najtańszy. Transport kolejowy to gałąź transportu, w której przewóz osób odbywa się za pomocą składów kolejowych na specjalnie przygotowanej infrastrukturze, czyli torach kolejowych. Transport kolejowy odbywają się na stałych trasach. Transport kolejowy to nie tylko pociągi, ale również tramwaje czy metro. Tramwaje oraz metro są formami transportu, które odbywają się na małej odległości w porównaniu do pozostałych środków transportowych. Są to głownie odległości obejmujące strefę miasta oraz strefy podmiejskie.

Transport osobowy to bardzo szeroki temat i główne kategorie na które się dzieli mają swoje zalety i wady, jak również każdy z nich ma swoich zwolenników.