Podróżne po Polsce – odkryj nowe miejsca.

Polska jest pięknym i bardzo bogatym turystycznie krajem. Często tego piękna nie dostrzegamy, zachwycając się za granicą. Tymczasem nasz kraj mam na do zaoferowania o wiele więcej, niż nam się wydaje. Wystarczy wyruszyć w podróż, nawet tą najkrótszą i to piękno odkryć, do czego serdecznie zachęcamy.

Podróże po Polsce – gdzie się wybrać?

Wybór jest ogromny, często aż za duży. Nie wiedząc co wybrać, decydujemy się najczęściej tradycyjnie na wyjazd nad Bałtyk lub w Tatry. Nie twierdzimy oczywiście, że to wybory złe, ale bez wątpienia Polska ma nam do zaoferowania dużo więcej.

Swoją przygodę z Polską warto zacząć od miejsc najbliższych. Nie trzeba planować wielodniowych wyjazdów, wystarczą krótkie, kilkugodzinne wycieczki. Szybko, prawdopodobnie okaże się, że własne podwórko, tak naprawdę po bliższym przyjrzeniu się jest bogate w atrakcje. Nie trzeba długo szukać, żeby podać kilka przykładów. Kraków, znany głównie z Wawelu i rynku, oferuje dziesiątki innych mniej znanych zabytków. Zabrze – kojarzone z wydobyciem węgla, tak naprawdę jako nieliczne miejsce w Europie daję możliwość zwiedzenia czynnej kopalni.

Po zebraniu pierwszych szlifów turysty na lokalnym podwórku warto rozejrzeć się nieco dalej. Zaplanować wycieczkę trochę dłuższą i odleglejszą. Na pewno wartymi zobaczenia w tej kategorii, przynajmniej w naszej subiektywnej ocenie są Szlak Orlich Gniazd czy wspomniany wcześniej w informacji o Zabrzu, Szlak Infrastruktury Przemysłowej. Oczywiście to tylko przykłady, każdy region Polski takie swoje perełki posiada.

Podróże po Polsce – środek lokomocji.

Rower, samochód, pociąg, czy może wycieczka piesza. Każda z tych opcji jest dobra, ale jej wybór winien być uzależniony od tego, gdzie się wybieramy. W pewnych regionach Polski warto wybrać pociąg, inne mają świetnie wytyczone ścieżki rowerowe, inne wreszcie wymagają przyjazdu samochodem.

Regionami, które z własnego doświadczenia, śmiało możemy polecić do podróży pociągiem, są okolice Gdańska (kolej miejska i pociągi Regio) oraz Śląsk (Koleje Śląskie). Jeśli zaś chodzi o rowery, warto wybrać się do Małopolski – dobrze wyznaczone szlaki, sprzyjająca infrastruktura drogowa, zachęcają do korzystania ze swoich dwóch kółek.

Samochód wreszcie, z jednej strony jest kłopotliwym, a z drugiej często jedynym rozwiązaniem. Są pewne regiony nasze kraju, gdzie inny środek lokomocji jest niemożliwy – dla przykładu okolice Pienin, niestety komunikacją lokalną i rowerem nie do pokonania.

Podróże po Polsce – wystarczy otworzyć oczy.

Zagraniczne wycieczki nie są niczym złym, wręcz odwrotnie. Warto na nie jeździć, zwiedzać i poznawać obce kultury. Warto jednak też docenić to, co mamy własnego, czekającego na wyciągnięcie dłoni, na dostrzeżenie. Podsumowaniem niech stanie się zdanie: podróże po Polsce – wystarczy otworzyć oczy i zwiedzać.