Okazajonalny przewóz osób – przepisy

Okazajonalny przewóz osób – przepisy

Jedną z form działalności gospodarczej może być przewóz osób. Jednak jeśli chce się zająć tą formą działalności trzeba zapoznać się z różnymi przepisami, a tych jest całkiem sporo w zależności od tego czy przewóz osób ma być realizowany regularnie czy też okazjonalnie. Jednak dla osób, które chcą sobie dorobić najważniejsze będą przepisy związane z przewozami okazjonalnymi. Różnią one w zależności od tego czy pojazd ma 9 czy więcej miejsc.

Czym są przewozy okazjonalne?
Najważniejszą kwestią jeśli chodzi o przewozy osób, które mają być okazjonalnymi jest fakt, że nie mogą one posiadać z góry ustalonego rozkładu jazdy. Jeśli chodzi o przewozy międzynarodowe to dodatkowo mogą być one realizowane z pewnym nakładem częstotliwości, jednak muszą być one umówione pomiędzy dwoma stronami.

Przewozy do 9 osób – rodzaje licencji
Jeśli chce się wykonywać przewóz osób należy posiadać odpowiednią licencję, wtenczas przewóz osób będzie legalny. Jeśli chodzi o prawo krajowe to wyróżnia się trzy rodzaje licencji: w zakresie przewozu osób samochodem osobowym, samochodem przeznaczonym do przewozu od 7 do 9 osób czy też na przewóz osób taksówką. Licencje wydawane są na okres czasu od 2 do 50 lat. Aby utrzymać licencje na przewóz osób przede wszystkim nie można być osobą karaną, trzeba posiadać odpowiednie kompetencje zawodowe i posiadać odpowiedni certyfikat oraz trzeba posiadać odpowiedniej odpowiednie środki. Wysokość środków określona jest na 9000 euro w przypadku pierwszego pojazdu oraz 5000 w przypadku każdego kolejnego. W przypadku przewozu osób nie wolno umieszczać w pojeździe taksometru, lamp na dachu pojazdu oraz innych technicznych urządzeń, które mogą sugerować, że jest to przewóz osób ciągły. Kolejnymi zastrzeżeniami jest fakt, ze nie można umieszczać danych firmy czy też adresu WWW.

Oczywiście trzeba pamiętać, że jeśli będzie się realizować przewóz osób bez wymaganej licencji to trzeba liczyć się z możliwością otrzymania grzywny nawet do kilku tysięcy złotych. Warto więc jednak o taką licencję się postarać.